Szimbolika - etimológia


Kétfejű sas


A kétfejű sas meg Mezopotámiából származik.. Boghazköy környékén sok minden duplikált: Kettős nap, 4 szárnyú angyal... Már a rómaiak totemállata is egy ragadozó madar volt, történetesen egy sas. (etruszk: ant) A bizánci pátriárka címerállata viszont már kétfejű sas lett. Ezt a bizánci király (a basileus) is átvette. Az európai kultúrkörben a rómaiaknál, Vendée-ben, Vienne-ben és a Garonne vidékén is előfordult.

"Double Headed Eagle of Lagash" is now the accepted emblem in the United States of America of the 32 Degree. " "..seems to have been known to the kings of the time as the Storm Bird. From the Sumerians this symbol passed to the men of Akkad.." "..seems to have been known to the kings of the time as the Storm Bird. From the Sumerians this symbol passed to the men of Akkad.."

"..during the reign of Nicephorus II Phocas (963-969) and his successors, even those "imperial" colors had changed to blue and white. The official Army flag had become a white eagle on a blue field.." " the eagle was a common design representing power in ancient city-states, while there was an implication of a "dual-eagle" concept in the tale that Zeus left two eagles fly east and west from the ends of the world, eventually meeting in Delphi, thus proving it to be the center of the earth."

" In Egypt, Greece and Persia, this bird was sacred and considered a symbol of the sun."
"In ancient synagogues, engravings of eagles were found over the doorposts at the entrance." " ~ it has also been found in prehistoric Egypt."
"M. Thurertu Dangin, who displays to our wondering eyes the emblem of power that was already centuries old when Babylon gave its name to Babylonia. The cylinder in question is a foundation record deposited by one Gudea, Ruler of the City of Lagash, to mark the building of the temple, about the year 3000 BC, as nearly as the date could be fixed. "
"As time rolled on, it passed from the Sumerians to the men of Akhad. From the men of Akhad to the Hittites, from the denizens of Asia Minor to the Seljukian Sultans from whom it was brought by Crusaders to the Emperors of the East and West, whose successors today are the Hapsburgs and Romanoffs, as well as to the Masonic Emperors of the East and West"

Az oroszoknál III. Iván korában (1597) bukkan fel, s feltehetőleg a cár bizánci származású felesége hozománya...

Származási hely:
Sri Lanka
"the double headed eagle comes from sri lanka .there is a province called kegalle. double headed eagle is a one of symbol from ancient kegalle flag. "

A sas a zsidó folklórban is szerepelt, de a szabadkőművesek szimbolikájában is benne volt: Tudni, merni, akrni és hallgatni....
Számunkra viszont a legismertebb az osztrák címerből. Egyesek a régi Koszovó jelképét látják a kétfejű sasban. (Dardania.)
Az meg végképp nem meglepő, hogy az ókori perzsáknál előfordult ez a madár, hiszen ott még kétfejű ló is volt.

Kolumbusz előtt:

"This is an example of the so-called eagle pendant, an avian creature characterized by its large beak and widespread wings and tail. False filigree forms the head tufts, and wing and tail feathers have been emphasized by hammering and stretching the metal. Found frequently in Panama, the motif and style probably originated in Colombia and later spread northward."

".. Torma Zsófia már a múlt század végén helyesen állapította meg, hogy: "Ha Champollion szerint a Hettita népszövetkezet tényleg skytha népfajból állott, akkor az a kétfejű sas a magyarok ősmultjához fűződő simbolika."
"Huszka József is azt állította, hogy "kétfejű sas volt a mi ősi, ázsiai országcímerünk, mivelhogy mi is a Kéta birodalomhoz tartoztunk valaha."
" A kétfejű sas először hettita domborműveken jelent meg, például Alaca Hüyükben."
"Találtak kétfejű sasos avar aranycsatot is: amennyiben "kései avar" alkotás, akkor szintén ősi magyar eredetű."
"A SAS is, különösen a kettes sas (kétfejű sas) úgylátszik szintén ősi tradíció szülötte népünknél. Hunn sírból ismerünk egy kínai rokonságot megengedő halász-sast, egy hevesmegyei sírból egy kiterített szárnyút, egy oroszlános avar csatton két sast egymásnak háttal állva és több kettes sast az újabbkori emlékek között... A kettes sassal többször találkozunk népies hímzéseinken, ... egy székely kapuláb kétfejű sasát, helyzeténél fogva, egyenesen ősi tradíció szülöttének kell tartanunk... (Megjegyzés: Sas mindig sólyommal helyettesítendő."

"A sas is ősi alak ornamentikánkban, még a kétfejű sas is, amint azt a székely kapulábra faragott kéta kötényes női alak bizonyítja."

Bécs neve


Vienna ( German language : Wien ; Bosnian language , Croatian language , and Serbian language : Beč, Czech language: Vídeň, Hungarian language: Bécs, Romanian language : Viena, Romani language : Bech or Vidnya, Russian language: Вена, Slovak language : Viedeň, Slovenian language : Dunaj) is the capital of Austria , and also one of the nine States of Austria .

Vindobona (488 utolsó említése) - Bécs - Wenia (881-től)
(488 - 881 között sötét kor érkezett, amiről nincs feljegyzés..)
"Vienna (germ. Wien) got the name from the Celtic Wenia, which means torrent." ...hegyi patak
"In 881, the name "Wenia" is documented in the annals of the city of Salzburg, the first mention since Roman times."
"The city's name was recorded in documents dating from 881 as Wenia and from 1030 as Wienis ."
{Ekkor tolták a 895-ben honfoglaló magyarokat keletebbre..}
"celtic (Vedu wood /for the wooded river Wieden=Wien river/) > Vi-den > Vi-en > Wi-en, vi-eden > bi-eden > bedjen > becs > becs..." {>besenyő..}
Osztrák segítség a tatárjárás után:
"'empire towards the east' - hence the name "Ostarrichi", modern German; Österreich. In 976 he made a gift of Vienna to the Babenbergs, who, despite further incursions by the Hungarians, restored the city's importance as a centre of trade and culture. In about 1155, the Babenbergs moved their court to Vienna. In 1246, border squabbles with the Hungarians flared up into fighting."

Sevenhill Cellars - itt is "Hét halom"...
"The name "Wien". however, does not derive from "Wein". as one might assume, but is of Celtic origin (Wenia. Roman Vindobona, meaning white or wild river)."

"Bécs abból az ómagyar *bécs '(mészégető) kemence fn.-ből keletkezhetett, amely egy régi török nyelvi *beč 'ua.' fn.-nek lehet az átvétele, s amely a moldvai csángó bécs 'borospince' (MTsz.) fn.-ben él tovább. Végső forrása vagy az óorosz пeчь 'kemence', vagy egy káliz *peči 'ua.'."

Index fórum meg az MTA...
Csak szerény megjegyzésként: Tőlem lehet az óorosz nyelven PECS az kemence. De hogyan kerül az a magyarok lakta Bécs-be? ...ahol rögvest átveszi Viena/Vindobona nevét. Bizonyára az első évezred magyarjai is égettek meszet. Lehet, hogy bécs volt a boksa neve náluk, bár erre forrást még senki sem mutatott. De elég ránézni a térképre: Bécs a síkon fekszik, a Duna partján. Nem valószínű, hogy meszet égettek volna olyan mennyiségben, ami indokolja az új városnevet. Valahol emlegettek szláv eredetet még, ahol a magyar fordítás barlang, sziklás hegy lenne. Kérdem én: Miért ragaszkodunk Wien helyett a Bécs megnevezéshez, ha az egyik sváb/kelta, a másik pedig szláv/óorosz eredetű? Nyelvünkhöz a turk áll valamiért legközelebb. Turk szóval pedig besh az 5.

Meg ne tanuljátok!!!:
"Békés kereskedelmi kapcsolatok-élénk kereskedelem, megtelepült életforma egyes elemeit átvették a szlávoktól (kemence szavunk), lakóházak sok vonása a keleti szláv házakéval azonos."
Na, ezért nem ettek őseink kalácsot! Még a kemencére szavuk sem volt, nemhogy kemencéjük! Bezzeg az ős-szlávoknak kettő is: kemence és pecs. (Mondjuk az egyik lehet hun átvétel...)

Mégis volt kemencénk: Pest, de még vita van rajta.
"Az egyik leggyakrabban idézett és talán legismertebb példa erre a pest ’szikla, barlang, kemence’ földrajzi köznév és a Pest helynevek viszonya. Pestneveink etimológiájához MELICH JÁNOS munkássága során többször is hozzászólt. „A honfoglaláskori Magyarország” című munkájában (1925–1929) a bolgár szláv névadás lehetőségét azért veti el, mert az esetleges bolgár előzmény nem adatolható, a magyar jövevénynévi származtatás mellett viszont több érvet is felhoz, többek között azt, hogy a pest közszó előfordul a magyar nyelvjárások-ban; továbbá, hogy összetett helynevekben is szerepel névalkotó elemként a pest;és ilyen, a magyar eredetet támogató érvként jelenik meg MELICH magyarázatában Buda német neve, az Ofen (< ném. Ofen ’kemence’) is. (MELICH kevés változtatással ugyanígy érvel egy 1938-as tanulmányában is.) Véleményem szerintezek az érvek azonban csak amellett szólnak, hogy a magyar Pest helynév lehetett magyar névadás eredménye is, semmiképpen sem cáfolják azonban, hogy szlávok is lehettek a névadók."

Viszont, ha a PEST is szláv kemence, akkor összebeszéltek a németekkel mikor is?, hogy Buda (ofen) a németek kemencéje, Pest (Pecs) meg a szlávok kemencéje. Bezzeg Bécs már nem lett Ofen a németeknél! Az lehetett "Óceán", meg "Fehér viz"...

Bécs

A kelta várost, Weniat (Neve: Fehér folyó) a rómaiak kb. Kr.u.100-ban elfoglalták és katonai tábort telepítettek oda. Neve ezután Vindobona.
A római idők vége felé Vindobona mellett megtelepedtek szőlőtermelő parasztok, akiknek települését Berghof-nak nevezték.
(A szerzö szerint!) a rómaiak után különféle hun népek szállták meg a területet, míg Nagy Károly le nem verte az avarokat. Ekkor némi interregnum után, 881-ben megjöttek a magyarok. (Akik időközben felhagytak a gyűjtögetéssel, s megtanultak valamennyire lovagolni.)
A Német-Római Birodalom császárának sikerült megverni a KM-be a besenyők által bezavart magyarokat Augsburgnál. 976-tól Bécs (Vienna?) a birodalomhoz tartozik.
Egyes történészek szerint már a VI.századtól elözönlik a szlovén ősök a mai Ausztria keleti, nagyobbik felét. Azért én megkérdezném erről a régészek véleményét is, hiszen közel sem minden longobárd ment le Itáliába az adott időpontig. Viszont azt sem tartom valószínűnek, hogy a longobardok magukra engedték a karantánokat telepedni. Igaz, más írások szerint az avarok telepedtek a térségre. Na, de kik voltak az avarok? A történettudomány elintézi azzal, hogy valami turk nyelven beszélő nép Közép-Ázsiából. Sajnos a jelzett térségben nem tartottak számon avar néven népeket. Volt a Kusan (magyar) birodalom, a Partus birodalom és északabbra egyéb turk törzsek. Vagyis az "avar" hatalom a KM-ben egy -feltételezhetően Kusan területről érkező, - turk-szláv néptömeg lehetett. Mivel Bécs neve turk, feltételezhetően a Bécsi medence térségében nem szláv népek érkeztek. Sőt, ha figyelembe vesszük, hogy a Lajta neve SAR volt, akkor nem is akármilyen turk népek éltek arra... De a szláv jelenlét tagadhatatlan. Visegrád mása ma is ott van az "Alsó-Moravia" területen, ahogyan Pécs alteregója is a kosovari területen.

A "víz" néhány amerind nyelven:
Water (Eau)= Win (mapidian)
Water (Eau)= Wéne (Wapishana, canamari)
Water (Eau)= Wüin (guajiro)
Water (Eau)= Wéni (Yavitero)

A "bécs" jelenthet révet és vásárt is az 5-ön felül.

Bán szavunk eredete


Sokáig szláv eredetűnek vélték, amit alátámasztott, hogy első sorban a horvátoknál volt divatban a BÁN rang. (Bán=őrgróf). Azért a magyar katonai területek vezetőire is alkalmazták. Egyesek Baján kagán (egyszem avar fejedelem az 570-630 közötti avar korból, aztán az avarok eltüntek, mint az oborok, s jött helyettük rengeteg délszláv) nevéből eredeztették a BÁN szavunkat, s korai, "honfoglalás előtti" átvételnek tartják.
RABONBÁN (Napmester?) szavunk egyesek szerint perzsa eredetü. (Nem beszélem az óperzsát, de nekem austronesian-héber nyelvnek látszik.) Így nevezték a székelyek fejedelmét valaha, aki egyben főbíró tisztet is betöltötte. I. Béla királyunk törölte el a székely rangokat, de ezt bizonytalan forrásból láttam.
"Literally BHAANU means either SUN or an object of Beauty or a ray of light . BHAANUmathi means a beautiful lady like Vedic Ushas salutd in Ushas Sooktham , one of the most beautiful salutation to the Vedic Dawn."
Hátsó India:
Lao Ban = Boss. Respected Boss; literally "Old leader". Nupengyou = Girlfriend: Nu (nő/woman) + Pengyou (friend)
...azon is gondolkodni kellene, hogy ha a kínai déli hunok annyira erősek voltak, akkor miért érezték szükségét még 1500 éven át a "Nagy fal" építésének? Ahelyett, hogy követve Csao Ban (Pan Chao) példáját, megregulázták volna a nyugatot (és északot)....
"A pecsét szavunk is jóval korábbi, mint ahogy az etimológiai szótárunk állítja, és nem szláv, hanem hun eredetu, hun nyelven picsik alakban szerepel. Csornai Katalin jött rá arra, hogy a gyula méltóságnév is szerepel a hunoknál yu-li wang alakban, ezt korábban lu-li vagy kuklinak fordították. A korai kínai kiejtése gyuk-la volt, amely egyértelmuen a gyulával hozható kapcsolatba mind nyelvészetileg, mind feladatkörben. Úgy tunik azonban, hogy a bán szavunknak is megvan a hun párhuzama, wang alakban, ahogyan ezt már Fogarasi János is megállapította. A wang méltóságnév eredete ugyanis ismeretlen a kínai nyelvben."

A GYULA-yula valóban fellelhető a Kína-Korea közti határfolyó nevében. Viszont nekem gyanús, hogy a WANG (király) szó (2300 éves!) a HUANG (sárga) /SAR/ egyik változata. Ugye, a venjen-ben rajzoltak egy krix-kraxot, aztán azt mondták, "ez a király". Aztán minden népcsoport a saját kiejtését használta, mivel az ókorban sem volt egységes a nyelv a Távol-Keleten.
Amerre a BAN szó gyakori:
Siou Ban pedig Laoszban nyaral: (the "village" ban is the smallest administrative)
Meg néhány társa:

Szárny/wing = vengr, OldNorv.
wing = ban-ban , madurese
wing = siaw , hainan cham
wing = bana , banoni
white = bán, ír, skót

A távolkeleti BÁN szó Kelet-Európában PAN szóra módosult. Nem egyedi eset, ilyen volt pl. a Berenice-Pherenice változás is. A szó kisebb módosítással máig fennmaradt, hiszen az ukrán, lengyel vidéken ma is a PAN az UR. Mondjuk, a makedonoknál már az ókorban is PAN volt. Onnét van a PANDUR (pan-dor), PANDORA és a PAN-THEON (napistenek? minden isten? mindent látó?) szavunk.
A rómaiak valami alapján elnevezték a Dunántúlt Pannoniának. Bár azt mondjuk, hogy panonok lakták, de ha a törzsi neveket nézzük, az nem épp panon. Pl. Her-CUN-iates.
Szintén több honlapon látható a filippínók Napantao sanctuary elnevezése, melyhez tartozik a Panoan sziget.
Napantao sanctuary The Magellan Safari between Cebu and Leyte; including Malapascua and Gato Island, Mahaba ((Quatros Islas), San Roque (near Padre Burgos), Limasawa Island and Panoan Island Kuni nyelv

to eat / enni = eaniani
to drink / inni = einuinu
wing / szárny = banina
water / viz = vei

Zakiev

"Thus, the city Phanagoria originally was called after its founders Hunugor/Honogur, and then the sound "h" was transformed by the Greeks to the sound "f". In the result appeared the name Phanagoria. The Unogur/Onogurs were direct ancestors of the Bulgars, and Phanagoria became the capital of the Great Bulgaria"
Nekem viszont van egy olyan gyanúm, hogy a Phanagoria név esete hasonlít a "Berenice"="Pherenike" szópárra. Lehetséges, hogy az eredeti név az Ban-agoria volt. De, hogy miért emlékeztet engem a BAN a "ben-ben"re?..

GAR, Gari eredete


GAR jelentése

Vulgar jelentése a szónak nép, de láttam már szekér jelentését is. De akad még pár elképzelés. Lássunk neki nagy garral!

Egy édesvizi hal
"In American English the name gar (or garpike) is strictly applied to members of the Lepisosteus"
Lándzsa
"the Old English for "spear" see gar (spear) "
Zene Tibetben
"gar (music) - a Tibetan form of chanting."
Férfi, ember
"gar is basically the opposite of moe. It’s someone so manly, even the very macho would submit to them. Like moe, either gender can be gar."
Gar-field név az angoloknál
"the Old English gar meaning "triangular land," and feld meaning "open country or field."
Lándzsa, okozni, tenni
"The gar pike. See Alligator gar (under Alligator), and gar pike. (n.) To cause; to make."
Shaolin stílus
"the suffix "gar" meaning style, way or method"
"Lau gar ... was a stick fighter "
"to be closely linked with those of Hung Gar."
Erő
"gar, meaning 'force to', which is gar in Scots and gera in Old Norse"
A makedonoknál: GARI = lamp, light , pupil of eye.
Mond, beszél
"augur'' derives from "avis'' (meaning "bird'') plus "-gar'' (a root associated with the Latin word "garrire,'' meaning "to talk''). "
Fokhagyma
"The word "garlic" comes from the Anglo-Saxon garleac (gar, meaning "spear" or "lance," and leac meaning "leek"). Homer wrote of it in the ninth century B.C." (Fokhagymával gyógyított lándzsaseb. Garlic=lándzsa lik.)
Görögben
"the particle gar meaning "for,""
Akkád
"Akkadian šuma šakanu (Sumerian MU GAR) meaning “inscribe/set up a monument bearing the name and proclaiming ownership and hegemony”."
Börtönbolygó
A szumér nyelv egy kutatója hívta fel a figyelmemet az alábbiakra: Labat szumér lexikonjában a 333. számú jel feloldása GAR, KAR, jelentése kötelék, bilincs, lánc.
Buda keze
“Fut gar,” meaning “Buddha Palm (or Fist),”
Om Mani Padme Hung /Hung Gar/Tiger /
"Hung Kuen is another way to describe Hung Gar (Hung Gar means "Hung Family") whereas "Hung Kuen" means "Hung fist". Hung is "Hong" in Mandarin as well I believe, so if people see Hong Quan or something then you know they mean Hung Gar."
Ilyen aspektusból HONGKONG jelentése: HUNÖKÖL, HUNGAR. Régebben én HongKong nevében VörösHarang-ot láttam.

..még kung-fu

"The teachings of Hung Gar can be explained by the meaning of the name as Hung means "Stand tall with integrity"." "The Hung Gar system has five animals: Dragon (Loong), Snake (Sare), Tiger (Fu), Leopard (Pao) and the Crane (Hok). "
Kakadu

“budgeri” meaning “good” and “gar” meaning cockatoo.
GAR

The first explorers of the Pamir and Yaghnob areas called these and their inhabitants Ghalchah (R. Shaw. Ghalchah Languages, 1876). This term has been connected with the Iranian word gar -- 'mountain'. V. Bartold explains it as a geographical name Garch ~ Garchistan.
Kicsit hasonlít a semita GUR=HEGY szóra..
*
Greek (Ελληνικά): φεγγάρι, mene, fe'gari . A HOLD neve ógörög nyelven FEN-GARI.
Ngadjon (Native Australian): garri = Nap/Sun.
Walpiri (Native Australian): marilpa, partangarra, pira? HOLD/moon.
Yanyuwa (Native Australian): barlangarra

Etymology

Proto-Low East Cushitic: *gari
Afroasiatic etymology:
Meaning: 'seed'
Oromo (Galla): garii Gr 169

Vándor: "Gara and Gala both came from a Sudanic root meaning to go, to. move". Vagyis a Gara-bonc az vándor-bonc.

"Zargar

(professionymum: zar - Persian - "gold"; gar - Persian suffixal morfeme expressing a doer). Iran. Zargar Romani is one of the European Romani dialects, which bears witness to the fact that the Zargars re-emigrated from Europe to Iran."
"Even furthest-flung outsiders could make the connection between Byzantine prosperity, striking-power and religious devotions. From his Orkney vantage point, Arnor the Earl’s Poet viewed God as ‘ready patron of the Greeks and gar -folk’.1 These ‘Gar -folk’ – Rus – had collectively come under the care of the patriarch of Constantinople, when in or around 988 their ruler, Vladimir, received a Byzantine religious mission and was himself baptised"
Fordítottja majdnem igaz:
"Garach - a Bulgarian name for Merya people, a part of whom fled from their lands (after their annexation to Russia) to Bulgaria. The name "Garach" comes from the Old Bulgarian name for Finno-Ugrs "gar" ("Kar") (like Karelia, i.e. Kar-El, the "Kar's Land", and the Carbones, Careots, Carsots of Ptolemy - Translator's Note)." Finn nyelven a magyar az unkarelien.
HUNGAR népnevünk másik fele
A hun területek közül: Irán (2), Pakisztán (3), India (1) és Jemen (1) GAR faluval büszkélkedhet.
Tibet nyugati részén és a pápuáknál is van Gar falu, de a legtöbb, (4) Nigeria területén található. (lásd Nigeria nyelvei!)
Összetett nevekben (pl. Gar Gand) 44 jött a keresőgépből. Ebből Irán (26) Gar helynévvel dicsekedhet, a többi megoszlik Afganisztán (4), a többi Kelet-, és Nyugat-Pakisztán területén.
Az oroszok a Gar' nevet preferálták. Van belőle náluk vagy 26!
A Gar-*** változat ból Irán területén 18 található, s még 3 a Tadzsikoknál.
Gari*** kezdetü helynévből (1) van az argentinoknál, (2) a spanyoloknál és (4) a görög Piraios nomoszban. (27) van Irán, v.mint (1) afgán és (1) etióp területen.
Garä*** kezdetüekből vagy (62) iráni, (5) iraki, (17) pakisztáni, (3) indiai és (1) lett.
Gar:

Összességében cca 135-tel Irán vezet a Gar kezdetű helynevek terén.
(a semita szótárból)
gar {~bread} (5x: ED IIIa) wr. gar3 = kenyér (baszk: árpa, búza)
gar [~knob"> (31x: ED IIIa, ED IIIb, Old Akkadian, Ur III, Old Babilonian) = dudor, bütyök
gar [HEROIC"> (1x: Old Babilonian) = hős
gar {HEAP} (3x: Early Old Babylonian, Old Babylonian) wr. gar "to heap up" Akk. garanu = halom, rakás
gar {HAIRSTYLE} (2x: Old Babylonian) wr. kar; gar3 "a hairstyle" Akk. abbuttu = hajstílus
gar {CAKE} wr. gar3 "a cake or a baked product" = sütemény
GAR [AN IMPLEMENT"> wr. gešGAR "an implement" = eszköz, szerszám
GUR

"The word ‘Babagurgur’ is only of recent use, and Baba in Turkish means father and Gar Gur means light and fire. " A batakbara nyelven gara=vörös/red. Dél-szudáni nyelvjárásban a gari=vandor/to move, to go.
Baszk:

Sumerian garash "straw"..................Basque garo "fern", gari "wheat"
Sumerian gur "wheels".................... Basque gur-di "cart", gur-pil "wheel"
Sumerian guru "high, deep"..............Basque garai "high
Sumerian guru "to encircle, besiege".Basque in-guru "surrounding"
Sumerian giri/gir "lighting flash"........Basque gar "flame"
Sumerian men "crown, tiara"............Basque men "power"
KUR/GUR etimológia:

Garabonc


Garabonciás

Alakja az évszázadok alatt keveredett a táltoséval, és a nyugati hagyományok misztikus bűbájolóival. Maga a szó is valószínűleg az olasz gramanza "bűbájosság, ördöngösség" szóból ered. A garabonciás jóra és rosszra egyaránt kapható, képes vihart támasztani, ha úgy hozza kedve, ismeri a fekete mágiát is. A középkori diákok analógiájára - akik 7 vagy 13 iskolát jártak ki, majd vándorútra keltek - a könyvéből olvassa ki a varázsigéket, melyeket örökké tartó kóborlásai során tanult. Ha garabonciás kopogtat egy házba és enni kér, bizony jó neki adni, különben vihart támaszt, jégesőt küld a falura és egy sárkány hátán tovább lovagol.

"A G. v. garabonciás szó eredetét Ipolyi (Magy. Myth. 454. s köv.) saját nyelvünkben keresvén, helytelen következtetésekre téved s egy ősmagyar pogánykori papirendet lát a garaboncok-ban. Fejtegetéseibe azonban tömérdek érdekes adatot sző be, amelyek ez alaknak a néphitben élő képét majdnem teljesen elénk állítják. Kiegészítik e kép vonásait Asbóth Oszkár, Der Garabonciás diák nach der Volksüberlieferung der Magyaren (Archiv f. Slav. Philol. IV, 611-627) és Lázár Béla A garabonciás diákról (Ethnographia, I, 277-285) cimü értekezései. A szó eredetét pedig Szarvas Gábor tisztázta a Nyelvőr VI, 97. s köv. lapjain (V. ö. u. o. 365)."

"A garabonciás hétéves korában, egy sírra feküdve megtudja a füvek titkait. Halottmondó az lesz, aki pár napig feküdt a földben {tetszhalott volt}."

"„Amék {amelyik} barboncás {= garabonciás} lesz, az megy mindig, annak sosincs nyugodalma”. A serdülő gyermekért a szellemek többször is eljönnek, csalogatják: · Bősárkány (Győr-Moson-Sopron megye): „A felső faluba emlegették, hogy ott egy gyerek született, s foga vót. Amikor hétéves lett, akkor gyütt érte egy ló.” · Istensegíts (Bukovina): „édesapám mesélte, hogy az ű apjáék meséték. Ez lány volt, székely, istensegítsi. Ez foggal született … Akkor mondták neki, hogy tátos lesz, vigyázzon rá, mikor hétéves lesz, akkor el akarják vinni. Akkor a lány valóban észrevette, hogy az ablakon át hívja valaki.”"

A garabonciás ellen harangozással lehet védekezni, szokta is mondogatni: „a falu kutyái (= harangjai) igen harapósak, különösen a kisebbik.” A garabonciás 13 iskolát végez, így bűvös könyvhöz jut. Bűvös könyve segítségével a levegőbe tud emelkedni. Sárkány húsából tesz a nyelve alá, akkor nem érzi a nap közelében a hőséget. – Garabonciás-képzetünk három rétegből áll: egy egyetemes pogány európai, egy középkori keresztény és egy pogány magyar képzetből. Az első a germán vihardémonnal (Wilder Jäger), a másik a középkori vándordiákkal (vagana, goliard) hozható kapcsolatba. Az utóbbi ördöggel cimboráló bűvésznek, varázslónak tüntette fel magát. A két idegen eredetű képzetbe beleolvadt a magyar táltoshit némely vonása is. A garabonciás szó görög eredetű, amely a latinon át olasz közvetítéssel került nyelvünkbe, ahol az eredeti ’halottidéző, szellemidéző’ jelentést a középkor ’fekete iskola diákja’ jelentés váltotta fel.

A boszorkány szavunk megtalálható a perzsában: BEZERK=mágus.

Garabonch: Az őskortól lakott település. A Kis-Balaton elárasztása előtt ásatások során Kocel és Pribina kori leleteket találtak. A IX-X. szd. Ófaluban két temető létezett. Az első írásos említése 1335-ből származik, Garaboncz néven. Garabonch, jelentése: kis dombgerinc, taraj. Szent László felesége Adelhajda, 1082-ben a területet a veszprémi Szent Mihály templomnak adományozta. (1548).

A magyar sámán neve a néphitben táltos, tudós vagy garabonciás. A táltos szó végén egy -s, denominális melléknévképző található. Az eredeti tőnek obi-ugor megfelelései vannak, rekonstruált jelentése 'varázserő, varázslat'.11 Nők is lehettek sámánok, a magyar néphit őket tudósasszonyoknak nevezi. A garabonciás elnevezés a vándordiákok (garabonciás diákok) körül kialakult hiedelmekből eredeztethető. A szó talán a németalföldi Brabant tartomány nevéből származik

A garabonciásról ezt írja Bárczi (M. Sz. Szó, 91. 1.): "végső elemzésben a görög nekromanteia-magia, halottból jóslás szóra megy vissza, latin, majd olasz közvetítéssel, s a szó nagymértékű elferdülésével" (v. ö. olasz gramanza)

A garabonciás diák ismereteink szerint az okkult tudományokban is jártas VÁNDORDIÁK. Nos, a GARA szó egyik nyelven épp VÁNDOR jelentésű. De mit jelenthet a BONC ?

Garabonc (DEATH OF BUDA. A Hun Legend)
The horse collapsed. The garabonc priests - like a
crowd of vultures hacking up a new carcass - strip
off the hide, cut out the entrails and place them on
the altar for the seers.

BONC
Egy mongol egyetemi tanár még olyan írott forrásra is rábukkant, amely szerint a hunok táltoshitét - és nem sámánkultuszát - is átvették a kínaiak és azt wu-nak nevezték, ami közeli rokonságot mutat a mi szótagunkkal. Ez fordul elő a Somogy megyei Bodrog-Alsóbű helységnevünkben, ahol 1998-ban Stamler Imre történelemtanár több Árpád-kori vaskohászati telepet is feltárt, az egyik fúvókán rovásjelekkel. Minthogy a tibetieknél ugyanez a szó bön, pön, bonc alakban szintén előfordul, ez lehetett a hunok és szkíták ősvallása. Ennek nyomai a tartomány keleti felében még ma is fellelhetők, akárcsak a Bön-hegy, valamint a szent ligetek, ami szintén a mi ősvallásunkra emlékeztet, amikor őseink még kövekhez, forrásokhoz, fákhoz jártak imádkozni, áldozatot bemutatni. Napjainkban éppen ezen hasonlóságok alapján történnek kísérletek az ősmagyar egyház feltámasztására, azonban a történész asszony szerint az évezredek során mára még a távol-keleti népek eredetinek tartott szertartásai is olyannyira keveredtek más vallásokéval, hogy azt hiteles "ősként" átvenni már nem lehet.

In Theravada Buddhism, bhikkhu is the term for monk. Their disciplinary code is called the patimokkha, which is part of the larger Vinaya. They live lives of mendicancy, and go on a morning almsround (Pali: pindapata) every day. The local people give food for the monks to eat, though the monks are not permitted to positively ask for anything. The monks live in monasteries, and have an important function in traditional Asian society. Young boys can be ordained as samaneras. Both bhikkhus and samaneras eat only in the morning, and are not supposed to lead a luxurious life. Their rules forbid the use of money, although this rule is nowadays not kept by all monks.

The monastery was built by the Emperor Hsiao-Wen in AD 477, and the first abbot of Shaolin was Batuo, (also, Fotuo or Bhadra (the Chinese transposition of Buddha),

A BONC a lexikonok szerint buddhista szerzetes. Sajnos, a buddha hívők ezt nem tudják... Műveletlen népség arra a távoli keleten!
Ellenben: a buddhizmus viszonylag „új keletű” vallás, „alig” ezerötszáz éve létezik Tibetben. Fokozatosan vette át a helyét egy sokkal régebbi és talán még nála is misztikusabb hagyománytól, amelyet úgy hívnak: bön . Lao nyelv: "bon= to puncture" (Mlabri ugyanez. Bonc > punc ?).

Tibet a bön vallás befolyása alatt állt, mely szakrális királyságot hozott létre - élén az isteneket a földön korlátozott ideig, 13 évig képviselő királyokkal. A király (Thrisong Deutsen) buddhizmusra térítése ennélfogva szintén egy politikai fogás volt, amellyel megtörhették az ahhoz az időhöz kötött, rendszerint gyenge királyokra nagy befolyást gyakorló bön arisztokrácia erősségét. Mivel a az "sámán" jelentésű egyik keleti nyelven, elképzelhetően a BÖN az SÁMÁNOK, vagyis egy sámán-vallás volt.

Followers of Bon, Tibet's pre-Buddhist, shamanistic religion, call the mountain Tise and believe it to be the seat of the Sky Goddess Sipaimen. Additionally, Bon myths regard Tise as the sight of a legendary century battle of sorcery between the Buddhist sage Milarepa and the Bon shaman Naro Bon-chung. Milarepa's defeat of the shaman displaced Bon as the primary religion of Tibet.
Illusztráció: Tibeti képek kapuval...

BUDA HALÁLA
Összerogyott a ló. Most a garaboncok
- Mint keselyü had gyűl taglani új koncot -
Bőrét lefeszíték, johait fölmetszék,
Nézi a nézőknek oltárra helyezték.
Nos, a garabonc ezek szerint boncolt...
Garabonc - Budhista edény?
TÓTFALUSI ISTVÁN szótárának (ISzT. 2004: 123) a bonc szócikk etimológiai részében azt olvassuk: ném Bonze ’buddhista pap’ - port bonce (sic!) - japán bonzo (sic!) ’ua’ - kínai fan-seng "istenfélő ember".
Mint közismert, a húsevést is negligáló buddhista szerzetesekből lómészáros lett.. A nyelvújítás után erről olvashatott Arany, amikor megírta Buddha halála költeményét..-) Persze, lehet, hogy portugál hajósok hozták el nekünk a BONC szót Honshu szigetéről. Vagy szláv átvétel..:-)

Bonsaj
A bonc szó vándorszónak vagy esetleg nemzetközi szónak tekinthető (vö. ZSILINSZKY 2004: 477–8) az európai nyelvek szókincsében, és ha eredetéről értekezünk, európai gyökerein át a szülőhazájába kell visszahajóznunk, amely a Távol-Keleten keresendő.
A viszonylag kevés japán eredetű szó közül a mi szavunk – közvetve és/vagy közvetlenül – vélhetően a legrégebbi időkben került be az európai nyelvek zömének szókincsébe (portugál, spanyol, olasz: bonzo; francia, angol, német: bonze; román, cseh: bonz; lengyel bonza stb.). A modern európai szótárak – amint az alábbiakban látni fogjuk – általában egyetértenek abban, hogy a magyar bonc és egyéb európai nyelvekben fellelhető alakváltozatai a portugál bonzo szó közvetett vagy közvetlen átvételei.
bonsai: from Middle Chinese bwon "bowl" + tsoj "to plant".
Banzai: ban "ten thousand" + sai "year."
Bon festival (urabon). The "ghost festival." A set of Buddhist observances, practiced all over East Asia from the eighth century down to the present.

A méh

A méz és a medve

Medve:
Szlovén: medved
Farsi: khirs
Finn: karhu
Észt: karu
Lett: läcis
Litván: meska
Ukrán: vedmid, vedmezsa, vedmezha
Fehérorosz: mjadvezsaja, miadzvedz
Orosz: medvezsij, medvegy
Szlovák: medved
Cseh: médved
Lengyel: niedzwiedz
Albán: arush
Spanyol: oso
Francia: ours
Latin: ursus
Holland: beer
Germán: Bär
Angol: bear
Török: ayi, meyve
Bolgár: mecska, mecsok

Mézes


"*medh/melit 'sweet, honey': IE. *medhu 'sweet' is found in Ved. madhu 'sweet, honey, mead', Avest. madhu, Sogd. mdhw 'wine', (cf. Bur. mel 'wine, from grapes'), Toch. B mit 'honey', Gr. me'thu 'wine' etc.; it has spread to Uralic *mese, mete; Finnish mete, Hungarian me'z 'honey', Chin. mi < *miet, Sino-Korean mil, Jpn. mitsu < *mit(u); Iran. *madhu > Turkish, Mongolian bal 'honey'; Arabic mAdI?, and to > Toch. B mot 'intoxicating drink'. --- From another source **melit, Greek me'lit-, Hitt. milit, Latin mel, mell-, Gothic milith; in Nostratic (Illich-Svitych, Opyt II, Moskva 1976 : 38sq.) both forms are united under *majLa > *Ural. majdh'a', Drav. maTT, miTT, Altaic /m/ala, bala; cf. also, still further afield, in Polynesia: Samoan meli, Hawaiian mele, meli; mele, melemele 'yellow', Maori miere; Tongan melie 'sweetness, sweet, delicious', Rarotongan meli 'honey', Mangareva mere 'honey'."
Viszont a MÉZ szavunkat ott felejtettük az eritreai SAHO nyelvben, ahol angolosan MEEZnek van írva.
...és ha a mongoloknál a BAL az MÉZ, akkor a BAL-GARI az MÉZ-NÉP ?... Média? Mézia? Vagy Balg(=womb)ar?

Etimológia2
"7. PFU *mete ( ß PII *medhu (< PIE *médhu-)> PIA *mádhu, AI Avesta ma?u- >MI Sogd ma?u ‘wive’ (Gharib 1995 210) > NI Osset my, mud ‘med’ Abaev II 1973 134-135) > PUgr *met? (not in POU) > EAH *me?? > H méz ‘honey’, Harmatta 1977, 171, Rédei 1986 45, Mayrhoffer 1986-1996, II 302," Szeged
...még méz...
Majláth
Quechua: mishqui sweet, tasty; mishquichuspi bee {"sweet" + " fly"} {q1}
Dravidian: mas phuki_ the smallest kind of bee; mas, mesi a kind of small bee; mes beehive; mes nayi honey /Gondi; miceri, miciri a species of bee /Kannad.a {sk}
Uralic: *mete honey /Proto FU {mw2} mesi (Finnish); ma (Komi); med' (Mordvin); mu (Udmurt) {Chong} {mw2} suggests that the PFU might be a loan from PIE *medhu-
Cushitic, Agaw: miz mead /Lemant; maz mead /Bilin
Cushitic, East: mees mead /Afar; meez mead /Saho
Semitic: mes mead /Geez

A méz és a méh

Görög istenek

Meliászok: Uranosz lecseppenő vérétől megtermékenyülve Gaia szülte őket, közismertebben "kőrisnimfák" volt a nevük. Hárman voltak, Melissza, Ida és Adraszteia. Ők voltak a gyermek Zeusz nevelői, miután Rheia őt titokban megszülte és Gaiával Krétára vitette. A Meliászok Amaltheiának az isteni kecskének tejével és lépes mézzel táplálták a gyermek Zeuszt, és őrizetéül a Kurészeket Kréta hegyi szellemeit állították a Dikté-hegy barlangja elé.

Melissza: Egyike a Meliászoknak, Ida és Adraszteia nővére. Testvéreivel és Amaltheiával együtt nevelte Zeuszt a krétai Dikté-hegy mély barlangjában. Amaltheia tejével és lépes mézzel táplálták a nagy jövőjű gyermeket, és a Kurészekből, Kréta hegyi szellemeiből állítottak őrséget a barlang szájához.

A méz és a Tüköroldal

Már Hérodotosz említést tesz arról, hogy az Iszter (Duna) mellékén lakó trákok méheket tenyésztettek az ő idejében, vagyis 2600 évvel ezelőtt. A Kárpátoktól az Al-Dunáig elterülő óriási hárserdők bizonyára jó méhlegelőt biztosítottak ehhez.

Az ókori görögök sokat foglalkoztak a méhekkel és a méhészeti termékekkel. A méz neve melissza volt. Heinrich Schliemann a trójai ásatások során 2900 éves mézzel és viasszal átitatott bormaradványokat talált és olyan lyuggatott cserépedényeket tárt fel, amelyeket a kasokból kimetszett lépek kicsorgatására használtak.

Ezt bizonyítja a már Homo sapiens fajhoz tatozó Cromagnoni ősember sziklarajza az Arana barlangban (Spanyolország). A rajz, amely 16.000 éve keletkezhetett, egy lányt tartalmaz, aki méhektől körüldöngve lépesmézet szed egy üregből. A történelem előtti idők embere az egész lépet elfogyasztotta.
Az asszírok egyik ékírásos táblája mézzel készült gyógyszerek receptjeit hagyta ránk, bizonyítva a méz akkori felhasználását. Az ókori Egyiptomban jelentős volt a méhészkedés. Bizonyítják ezt a templomi domborművek, ahol ismételten előfordulnak (a meglehetősen karcsú) méhek. Egy tébai sírkövön méhkas ismerhető el. A piramisokban mézet és mézes süteményt találtak. Nagyobb számban ismertek méhviaszból készült szobrocskák is. A balzsamozáshoz az egyiptomi orvosok és papok méhészeti termékeket (méz, viasz, propolisz) is felhasználtak.

Halottak a görögöknél

Nem ez volt a helyzet a történelmi időkben,amikor a halottidézés nemegyszer rosszallást váltott ki vagy azért, mert csalásnak tartották, vagy mert úgy vélték,árthat a halottaknak, akik inkább nyugalomban szeretnének pihenni (Luck 1985, 167). Az élők a halottakat viszonylag triviális okokból is megidézhették, amint azt Periandrosznak,Korinthosz zsarnokának esete is mutatja.Periandrosz követeket küldött Theszprótiába, az Akherón folyó melletti halotti jóshelyhez, hogy megidézze felesége, Melissza szellemét,csupán hogy megkérdezze, hol van az a pénz,amit nem talál. Melissza megjelent, és azt mondta, nem válaszol, mivel mezítelen és fázik, ugyanis a ruháit nem égették el vele együtt. Periandrosz ezt követően elrendelte, hogy Korinthosz minden asszonya vetkőzzön le, és égesse el ruháit egy gödörben. Melissza szelleme szemmel láthatólag megbékélt, hiszen amikor másodszorra is megidézték, elmondta a küldöttnek, hova rejtette a pénzt (Hérodotosz V.92)

Méhfű

(növ., Melissa L., mézelke Meliusnál, rajfű, citromfű-, ajakasfű, 3-4 fajjal Európa D-i és Ázsia Ny-i és D-i részén, hazánkban csak egy, a M. officinalis L. terem. 0,5-1,25 m. magas, levele tojásdad, csipkés; fehér virága a levél tövében képződik s oldalra hajlik. Hazája Európa D-i része, különösen a tengerpart melléke, de az egész fű kedves illatáért kertbe ültetik és mint orvosi és kereskedelmi füvet is értékesítik. - Orvosi célra a M. leveleit használják; e levelek a magyar gyógyszerkönyv szerint is hivatalosak. Legfontosabb alkotórészük egy illatos olaj (1/2%). Ne tévesztessenek össze a Nepeta cataria L. (var. citriodora) leveleivel, melyek alul fehérpelyhesek. M. levelekkel készülnek a következő gyógyszeres készítmények: aqua melissae, aqua aromatica spirituosa, spiritus aromaticus, mixtura oleosobalsamica, továbbá illatos teakeverékek. Izzasztó, szélhajtó és izgató hatása van.

A méh

A magasan szociális méhek telepeket hoznak létre. Minden egyes kolóniában egy királynő és több dolgozó él. Az olyan kolóniát, aminek az ember biztosít élőhelyet, kasnak nevezzük. A háziméh családban 40 000 egyed is élhet.
Foragers were trained to enter a simple Y-shaped maze that had been marked at the entrance with a particular color. Inside the maze was a branching point where the bee was required to choose between two paths.

Szaporítószerv
Anatómia, biológia: Női szaporító szerv; nő vagy nőstény emlős medencéjében levő belső nemi szerv, amelyben a petesejt megfogamzik, és a magzat kifejlődik.

Tabu
Kép Ősvallásunk eme ünnepéhez szorosan hozzátartozik a MÉH tisztelete. A MÉH valamilyen módon védőállatunk. Herodotos történelemkönyvének ötödik részében említést tesz a Duna (Ister-Istár) népességéről: …az Ister felett lévő országot méhek birtokolják és azok miatt nem lehet odamenni.
A MÉH jelképezi a Napot és minden hozzá kötődő energiát. Asszíria Nippur városa romjai között ékírásos agyagtáblákon találkozhatunk Mylitta istennő nevével, ami méhecskét jelent.
Máshol: "…a nap termékenyítő működését a földre lövelt lélekatomok útján: a »mehi « (világítani, fényleni) hieroglifának a görögök omfalosznak (köldök) nevezett ábrázolatával való összefüggésével magyarázza. Ez az omfalosz egy tojásalak, melynek felülete lyukakkal van áttörve. A tojás körül aztán ahhoz hozzá tapadva, a lélek-méhek fehér golyócskák alakjában keresik a lyukakat, amelyeken át, megtestesülés végett behatolhassanak."

Hinduk
Kumbha: szanszkrit eredetű szó, jelentése "korsó; "fülek nélküli" edény. A hindu mitológiában a méh szimbóluma, így a termékenységet, táplálást, magát az életet, a teremtő energiát, jelképezi. Általában az "anya istennőkkel" - leggyakrabban Durgával társítják. Mela: "találkozás", "gyülekezés", "vásár".

Ankh - sajátos értelmezésben (Nálam szem a hegyen)
Howard Carter feltételezte, hogy az emberi nemi szervek primitív ábrázolásából vezethető le a szimbólum, melynek a felső hurka a vulvát, az alsó T-alak a péniszt és a heréket jelképezné.

Méh és méz más nyelveken: - Magyar: méh
Turk: ary
Angol: bee
Dán: bi
Svéd: bi
Norvég: bie
Holland: bij
Lett: bite
Litván: bite
Észt: mesilane
Finn: mehiläinen
Görög: melissza
Indonéz: lebah
Olasz: ape
Francia: abeille
yol: abeja
Baszk: erle

Magyar: méz
Cseh: med
Indonéz: madu
Lett: medus
Litván: medus
Szláv: med
Észt: mesi
Lengyel: miód

Finn: hunaja
Izlandi: hunang
Dán: honning
Holland: honing
Norvég: honning
Svéd: honung
Német: Honig

Francia: miel
Greek: méli
Olasz: miele
Portugál: mel
Román: miere
Spanyol: miel

Turk: bal
Baszk: ezti

Latin nyelvből: apis = méh; honey = mel.
Érdekes a katalán "bee=antófil" és az Emilia Romagna nyelvéből "bee=ev", FijiHindi "bee=madhmakkhi", a szlovén "bee=csebele", az udmurt "bee=mus", a vietnami "bee=ong", a vepsz "bee=Mezjäižed", a vallon "bee=Moxhe al lame" és a hongkongi "bee=phang".


Méz > miz > mit > bit

Kaptár - Őrségváltás

Kaptár - Kaph-Tara?
Akkadian nadu 'cast down' (cf. ydh); 2) verbs II w, describing a turning or a change of condition, e.g., Hebrew mwr 'change,' Akkadian taru 'return'
Illuyankas initially defeated the storm-god Taru, his nemesis, and ripped out his eyes and heart.
Tárulj Szezám!
to seek out, spy out, explore. Yom Taru`ah - the Feast of Trumpets. Türkök napja?
Hebrew root t-w-r, "scout, seek out" (10:33, 15:39, Ezek 20:6); compare Akkadian taru, "turn around"
Assyrian târu, turn about
Észt: "taru=kaptár/beehive"

Kánaán
Just after the Amarna period a new problem arose which was to trouble the Egyptian control of Canaan. Pharaoh Horemhab campaigned against Shasu (Egyptian = "wanderers") or living in nomadic pastoralist tribes, who had moved across the Jordan to threaten Egyptian trade through Galilee and Jezreel. Seti I (ca. 1290 BC) is said to have conquered these Shasu, Semitic nomads living just south and east of the Dead Sea, from the fortress of Taru to "Ka-n-'-na". After the near collapse of the Battle of Kadesh, Rameses II had to campaign vigorously in Canaan to maintain Egyptian power. Canaan
Gods: Hurrian God Teshub [derived from the Hattian Taru], or even the hebrew's YHWH
Cigánykártya, ami máshol Tarot
Harran: Térül, fordul. In Akkadian türa means 'again; come back'

Istenek
Afrikai méhkas:
Lenje lang. Lupako generic word for beehive
Sala: mapako a natural hive
Tonga: impako a natural hive
Wild Resource Use in Central African ... szerző: Kathryn M. de Luna

Kaptár Ibériai fsz. héberesen: "beehive = colméia". Sanskrit "beehive=madhukosa".
Beehive
Slovene: panj. Bulgarian: košer. Old Portuguese: colméa. Spanish: colmena. Persian: kaware. P.Bantu: *dinga.


Kaphtor

Ősi trák szentély - Méh-barlang / Vulva barlang.
Az időszámításunk előtt XI-X. századra saccolt mesterségesen formált barlangot Bulgáriában találták meg 2001-ben.
A nő t.képpen womb-ar. Ha a "w > h" betüket cseréljük: Homb-ar. De mindegyik magtár. Elrejtett (tomb) mag?

Minoans
Although we continue to use Sir Evan's label for Minoans, there's little mystery anymore what we probably should be calling them: Kaptarians. Alas, even so, I don't think the name will catch on any more than Nessite for the technically incorrect term Hittite. We have Kaptara in Mari texts, the Akkadian rendering Kabturi, Egyptian *Kaftiu (kftiw) and Biblical Kapthor. (Kaph=Kef=Hand=Kéz)

Jozsef Vegh
Zeusz és Dionüszosz Krétán töltötték gyermekkorukat, Zeusz sem égen, sem földön, sem a tengerben nem rejtőzhetett, egy fára függesztették Kronosz elől, csakúgy, mint Dionüszosznak (és az Ariadnéban továbbélő krétai anyaistennőnek) szentelt áldozati babákat. Szülőhelyének több barlangot is tisztelnek, a rejtélyes, szent méhek barlangjába halandó nem tehette be lábát. Egyszer a Zeuszt tápláló mézért a méhek elől bronzpáncélba bújt emberek hatoltak be. Amint meglátták Zeusz pólyáját és a születésekor kiömlött vért, lehullott róluk a páncél, és a méhek marásaitól a barlangon kívül pusztultak el és madárrá változtak, mivel a barlangban senki sem halhat meg. Egy másik történetben Glaukosz a „tengerzöld” mézbe fullad 10. ám újra élesztik egy kígyók által használt és őrzött varázsfűvel. A méztől (és persze a halál megtapasztalásától) isteni erőre (és tudásra) tesz szert. A méz az odúban, barlangban Ariadnéhoz (vagy sötét arcához Aridélához) tartozik, aki a Hegyek Asszonya, a Vadállatok úrnője. Korai pecsételőkön (nemcsak Krétán, hanem Sumer, Harappa és Mohendzsódáró pecsételőin is) két oroszlánnal (ary=oroszlán, méh, ember, nagyon. Hagne=szent), vagy párduccal a lábai előtt ábrázolnak egy istennőt. (Kebele istennőt pedig oroszlánok vontatta kocsival ábrázolják. Kebel szavunk ismeretlen eredetű.)

A béka szavunk


Béka a TESz-ben:
"Valószínűleg ótörök eredetű; vö.: baqa=béka, "baqacuq=kis béka", oszmán: baga, tatár baka, kirgiz baka, jakut baya, hasonló szók más török nyelvvekben is. Megfelelői a mongol nyelvekben is; vö.: mongol Baqa..
A törökben feltehetőleg hangutánzó eredetű, a béka brekegését adja vossza. A magyarba került török alak baka lehetett, amelyből a toldalékos *bakát, *bakák stb alakokban elhasonulással *békát, *békák lett, s innen elvonással keletkezett a béka alapalak. E feltevés azonban nem teljesen meggyőző. (Engem sem győzött meg! P.I.)
...de mikor vették át a perzsák, kurdok, dórok a törökből a BÉKA szót ?

Toad-stone is a variety of trap-rock of a brownish color, found in Derbyshire, England. It is not named from a toad, but has been derived from the German words todt and stein, 70 meaning “dead-stone,” as it never contains metallic ores. The jewel or precious stone once popularly supposed to be in the head of the toad, has been called a toad-stone. Shakespeare called it a “precious jewel.” The name toad-stone or bufonite has been given to the fossil tooth of the fossil fish Pycnodus, supposed to have wonderful medical and magical properties.

Béka
Albanian: bretkosë Basque: igel
Bosnian: žaba Bulgarian: ????
Catalan: granota Chinese: ??
Croatian: žaba Danish: fro
Dutch: kikker Esperanto: rano
Estonian: konn Finnish: sammakko
French: grenouille German: Frosch
Greek: ß??????? Hebrew: ?????
Hindi: ????? Hungarian: béka
Icelandic: froskur Indonesian: kodok
Irish: frog Italian: rana
Japanese: ? Korean: ???
Kurdish: ??? {beq} Latin: rana
Latvian: varde Lithuanian: varle
Maltese: żring Norwegian: frosk
Polish: żaba Portuguese: ra
Romanian: broască Russian: ???????
Slovak: žaba Slovene: žaba
Spanish: rana Swahili: chura
Swedish: groda Welsh: broga
Turk baqa “a frog”
Bukaka (Tsakonika dialect )= vatraxos(gr) = Frog

New Persian : Daily Persian : English
bek : qurbâge : frog :
sarây : xune : house :
bashgard : sahrâ : desert :
Láthatóan a BÉKA szavunk kurd átvétel: BEQ. Távoli hasonlóság látszik a welszi BROGA szóval. Érdekes a kiswahili CHURA, amelyről a kurare szóra asszociálok.

Rajki András arab etim. szótára:
baka : weep [Sem b-k-y, Mal beka, Akk baku, Heb bakha, Syr baka, JNA bkhy, Uga bky]
baqa : cluster, bunch; bundle [?]
baqa : continued existence [baqia] Hin baka, Ind baka, Per baqa borrowed from Ar
baqala : grow, sprout, bloom [Sem b-q-l, Amh beqqele]

KAROM
Did you know that the Croatian translation for Claw is Kandža ?
The Greek translation for Claw is ???? .
Translations in other languages:
Bosnian: kandža Croatian: kandža
Danish: klo Dutch: klauw
Finnish: kynsi German: Klaue
Portuguese: garra Slovene: krempelj

Holland
nail = ujjköröm = spijkeren, nagelen

Idegen fórum
Zoroastrian Pahlavi (also called Middle Persian) words:
teftîg, agahîh, aluh, amoxten, ewe?an, temar, meg, exter, tendirust, ers, ray, adur, endek, ere?k, xwey, bum, xwer, derzîg, xwarden, xwe?, heleg, ender.
Here are their Kurdish equivalents:
tawyag, agahî (xewer*), elu (eylo, helo), amotin (~fer kirdin), ew?an (ewan), xefet (xem*, temar), mij, estere, tendirust (salîm*), ers (esr, estir), eray (re, re, bo), ayir ( If you would ask for “Persian” equivalents you’ll get these words: tefte, agahî, aloh, amuxten, î?an, tîmar, mîg, exter, tendorost, ers, ra, adher, endek, re?k, xuy, buf, xwer, derzî, xwarden, xwe?, kana, ender;
which respectively mean:
burned, information, eagle, to educate, they, sad (~sadness), cloud, star, healthy, tear, for, fire, few, jealousy, sweat, owl, sun, tailor, to eat, good (~sweet), idiot, in (into, inside, inter-).
..estere...csillagos az ég.. - a "helo" meg "sas". sinhala=Sinhelo? Hellas? - ..az ARD meg TŰZ/fire...
“name” Kurdish “naw/nam” NÉV
“to call” Kurdish “gal/kal kirdin” HÍVNI
cehennem “hell” Kurdish “doje” (also “cehennem”) GYEHENNA, POKOL
tela (“zer” occasionally) “gold” Kurdish “zerr”, seherî “ ARANY
?uru “start” Kurdish “sereta” KEZDÉS
kuda : kuda : koca : where HOVÁ, HONNAN (Aljosa, kudá tü igyjos?)
lîç “lake”: other Kurdish varieties “zebar” TÓ (skót:loch, óalbán:lich)

Avestan : Old Persian : Parthian : Kurdish : Persian : English
cen- : cen- : jen : jin, jen : zen : woman (zsenscsina?)

Kurd-angol sz.
bal = wing, arm = szárny
ban = roof = tető (ben-ben?)
bask = arm, wing: baske çepe partiya sosyal-demokrat the leftist wing of the Social-Democrat
Party; ~en xwe li hev xistin to flap one’s wings
beq = frog = béka
germ = warm, hot: ~a havîne the heat of summer; (trák nyelven ugyanez?)
gur = wolf = farkas
kî = who? = Ki
rut = naked, bare =csupasz, meztelen
pere = money = pénz
çeng = claw = karom
çengel = hook = kampó
Finn szótár
béka = sammakko (fn) = frog (angol)
Portugál szótár
frog (angol) = ra, râ = béka
Japánban: frog (angol) = kaeru, kawazu = béka
Maláj szótár - béka
1 bullfrog = katak betung
2 frog = katak, kodok
3 frogman = penyelam berpakaian selaman dan berbekal tangki okigen
4 frogmarch = menolak papah (orang)

Van a világon vagy 6000 nyelv. Esetleg valaki a BÉKA szavunkhoz hasonlót talál ?...
Érdekességnek: Holland szótár: nail = ujjköröm = spijkeren, nagelen

Frog: Many times a lunar symbol; sometimes called a toad. Hekat the frog Goddess was connected with birth in ancient Egypt.
(Hekat -> Bekat; Het -> Bet)

Greek dialect:
βάθρακοι báthrakoi (Attic βάτραχοι bátrachoi, frogs) in Pontus babakoi

Pre Greek: (Attic λη hýle forest)  hülye? Erdei ember?

Béka
Classical Aramaic, Frog is `urdana.
Armenia > Here's the translation for frog: KORD, > and for toad: TO'TOSH.
In Papiamento a frog is called a dori (a spártai nyelv volt a dór)
azerbaijani it's gurbaga
portuguese  Frog=Rã
Greek is: vatrahos (bika=tűz egyik amerind nyelvben)
Latvian is varde.
Lithuania "frog" is varle
Hindi - Urdu... frog = medhak/ mandek
Kerala, frog is known as makiri.  In the state of Madras frogs are known as Tavalai
ISRAEL and in hebrew we say frog like this: zefardea'a and  toad like this: karpada
In Hokkien's dialect is = Kappo
FROG is in Italian RANA
Swahili, frog is chura
Osage  frog= tse'biuk'a
Cebuano it is baki
Potpwatomi Indian: mook-chako
Spanish: honguito for "toad"
Tetun (East Timorese)... frog = manduku

‘big frog’ - kadzik-a.
  Brekeke - hangutánzó
Aristophanes and the delicate croak of an ancient frog--Βρεκεκεξ, κουαξ, κουαξ (line from Aristophanes' Frogs imitating frog speech). Αχ, Θεε μου, συμπασχω μαζι σας! (I deeply sympathise!)

Tsakonia - Bukaka = vatraxos(gr) = Frog (Béka)
tsurulia = Palia rouha(gr) = Old Clothes (régi ruha)
Kue = Skilos(gr) = Dog (kutya)

Forum - The artificial modern “Greek” Language
Katsula = Gata(gr) = Cat (macska, cica. Nagymacska: pan thera)
Albanian-----Homeric------Mod. gr
bashke----------vask-------perovume (együtt)
vend------------vedos------edhafos, topos (hely)

Lovas nemzet az arab

Pesti István 2007. december


Nyitóoldal